Petreikis

Ruzguose – muzikos ir vėjo harmonija

Šventė prasidėjusi sporto rungtimis – vakarop persikėlė į bendruomenės kiemelį. Ir nors didžiulis vėjas grasino atnešiąs lietų ir lankstė šimtamečius medžius, ruzgiškiai atsinešė gerą nuotaiką.

Mažeikiuose paminėtos Holokausto Lietuvoje pradžios 80-osios metinės

Liepos 29-ąją sukanka lygiai 80 metų nuo Holokausto Lietuvoje pradžios. Žydų tautos tragedijos minėjimas pradėtas eisena „Atminties kelias 1941-2021“ nuo „Aitvaro“ malūno Pavenčiuose  iki Mažeikių žydų kapinių. Čia vyko aukų pagerbimo ceremonija.

 


Renginyje dalyvavo nepaprastojo ir įgaliotojo Izraelio valstybės ambasadoriaus Lietuvoje pavaduotoja, konsulė Adi Cohen-Hazanov ir Ekonomikos atašė Konstantin Hazanov, Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis ir atstovai, Lietuvos komisijos nacių ir sovietinės okupacijos nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriato vadovo pavaduotoja, Švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė,  Mažeikių r. savivaldybės meras Vidmantas Macevičius, Viešosios bibliotekos, Muziejaus, Kultūros skyriaus darbuotojai ir kt.

Muziejininkas Vytautas Ramanauskas trumpai supažindino su tagedijos istorija, kalbėjo žydų tautos atstovai, liudijimais pasidalino gyva istorijos liudininkė, kurios šeima tuomet gelbėjo žydus nuo mirties, mažeikiškė Pasaulio teisuolė Genovaitė Černiauskytė-Dugnienė bei šeimos, išgelbėjusios poetą Alfonsą Bukontą, artimieji. 

Padėti akmenėliai su kai kurių aukų pavardėmis ir vardais.

Apie Holokaustą

Vikipedijos duomenimis Holokauste nužudyta maždaug 96% Lietuvos žydų, maždaug 190 000 žmonių. Lietuvoje taip pat nužudyta maždaug 9 000 žydų pabėgėlių iš Lenkijos ir 6 000 žydų atvežtų iš Austrijos, Vokietijos ir Prancūzijos. 

Holokausto tyrinėtojai išskiria kelis etapus Lietuvos žydų naikinime.

Nuo 1941 m. birželio iki 1941 m. rugpjūčio. Pogromai ir pradinės plataus mąsto žudynės pirmiausiai buvo nukreiptos prieš sveikus, suaugusius žydus. Žudynes bandyta pateisinti antisemitine propaganda, prilyginančia žydus bolševizmui. 

Nuo 1941 m. rugpjūčio pradžios iki 1941 m. gruodžio. Ištisos bendruomenės žudomos. Didžioji dauguma Lietuvos žydų buvo išnaikinti. 

Nuo 1942 m. iki 1943 m. Likę žydai, daugiau nei 40 000, atliko priverstinius darbus getuose ir darbo lageriuose taip vadinamu „ramesniuoju laikotarpiu“. 

Nuo 1943 m. iki 1944 m.. Getai ir darbo lageriai buvo sunaikinti. Daug žydų buvo nužudyta. Kiti deportuoti į Latviją, Estiją, Lenkiją ir Vokietiją. 

Manoma, kad tik 9 000 Lietuvos žydų išliko po karo.  Žlugo savita Lietuvos žydų kultūra.

Šalis Žydų skaičius iki II pasaulinio karo Sunaikinta Procentais
Lenkija 3 300 000 2 800 000 89 %
TSRS 2 100 000 1 500 000 71,5 %
Rumunija 850 000 425 000 50 %
Vengrija 400 000 200 000 50 %
Čekoslovakija 350 000 260 000 82,5 %
Prancūzija 300 000 90 000 30 %
Vokietija 210 000 170 000 81 %
Lietuva 200 000 192 000 96 %
Nyderlandai 150 000 90 000 60 %
Latvija 100 000 95 000 95 %
Belgija 90 000 40 000 44 %
Graikija 75 000 60 000 80 %
Austrija 200 000 70 000 35 %
Italija 57 000 15 000 26 %
Bulgarija 50 000 7 000 14 %

Autorės nuotr.

Daugiau nuotraukų: (2) Facebook

Paraiška – saulės elektrinės dalies įsigijimui

Mažeikių rajono savivaldybės administracija teiks paraišką įsigyti saulės elektrinės dalį, kurios pagaminta elektros energija būtų panaudota Mažeikių miesto infrastruktūrai – gatvių apšvietimui, šviesoforams, elektromobilių įkrovimo stotelėms. 

Užlieknės 360 metų šventė pradėta tituliniais atlaidais

Šiemet ne vienas Mažeikių rajono kaimas mini savo gyvavimo 360-ąsias metines. Vienas jų Užlieknė (siolo Uzleknie), paminėta 1661 m. Viekšnių seniūnijos inventoriuje, kuriame nurodyta, kad yra 22 dūmai (kiemai).

Šventė lipeo 25-ąją prasidėjo Užlieknės Šv. Marijos Magdalietės bažnyčioje nuo seno garsėjančiais Šv. Marijos Magdalenos atlaidais, į kuriuos dar tarpukaryje suplaukdavo minios maldininkų.

Laižuvoje šokti kvietė „Oninių polka“

Šeštadienio vakarą Laižuvos Vadaksties upės slėnyje įvyko tradicinis liaudiškos muzikos festivalis „Oninių polka“. Renginio pradžioje skambėjo Laižuvos miestelio himnas, buvo pakviesta Laižuvos seniūnijos seniūnės pavaduotoja Angelė Klemenienė bei Laižuvos bendruomenės pirmininkas Antanas Taučius pakelti miestelio vėliavą.

Oninių šventė Židikuose

Židikuose tradicinė Oninių šventė šiemet persipynė su šeštąja sakralinio meno ir paveldo simpoziumo „Versmės“ diena. Netrūko dalyvių, susirinkusių pagerbti Onučių. Po linksmos vakaronės šeštadienio vakarą, sekmadienis skirtas dvasiniam susikaupimui – Šv. Onos atlaidai Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje ir kapinių koplyčioje.

Penktoji simpoziumo „Versmės“ diena: svečiuose – Savivaldybės meras

Liepos 23-ioji, penktoji simpoziumo diena, išsiskyrė iš kitų ne tik gausa turiningų veiklų, bet ir Mažeikių r. savivaldybės mero Vidmanto Macevičiaus dėmesiu.

Jau 10 val. ryto Židikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje su dailininke Rūta Kučinskaite prasidėjo vaikų ir jaunimo kūrybinės dirbtuvės.

Pasak Mažeikių r. savivaldybės administracijos vyr. specialistės paveldosaugai Rūtos Končiutės-Mačiulienės, vaikams susirinkus bažnyčioje pasigirdo šurmulys, o tikybos mokytoja Jurgita Paulauskaitė jiems pravedė pamoką apie elgesį šventovėje, kas paliko didelį įspūdį: „Niekada nebūčiau pagalvojusi, kad jiems tai reiktų paaiškinti. Jautrus momentas: suklupom maldai su vaikais ir mokytojais“.

Sveikatos apsaugos ministras – Žemaitijoje

Akmenės, Mažeikių ir Skuodo rajonuose šiandien, liepos 22 d., lankosi LR Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Vizito tikslas – su merais aptarti vakcinavimo ir testavimo procesus.

Ministras lankėsi ir vakcinavimo centruose.

Antroji simpoziumo „Versmės“ diena

Antroji simpoziumo (liepos 20-oji) diena pradėta karpinių kūrybinėmis dirbtuvėmis Židikų kultūros centre – popierinių užuolaidėlių karpymu ir langų puošimu.

Paskaitą „Meno kūrinių integravimas viešosiose erdvėse“ skaitė Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto prof. Ramūnas Banys.

Pirmoji simpoziumo „Versmės“ diena

Liepos 19-ąją, pirmadienį, į Židikus suvažiavo besidomintieji sakraliniu menu bei paveldu ir šios srities specialistai, menininkai. Pirmasis renginys – ekskursija „Židikai. Praeitis ir dabartis“, Marijos Pečkauskaitės memorialinio muziejaus ir koplyčios lankymas su Mažeikių muziejininke Jūrate Miliauskyte. Ji taip pat skaitė paskaitą „Židikų bažnyčia ir jos paveldas“.

Purvėnams – 360 metų

Liepos 17-osios vakarą Purvėnų kaime vyko tradicinė vasaros šventė „Tėveliai čia gyveno ir aš čia gyvenu“. Šiais metais šventė buvo ypatinga: Purvėnų kaimui – 360 metų. „Kas gali būt gražesnio, kaip mano kaimas, tėviškė brangi. Širdyje džiaugsmas didis, begalinis, kai kaimą iš toli regi.“– šiltais žodžiais renginį pradėjo Laižuvos kultūros centro direktorė Laima Virkutienė.

Liepos 19-25 d. Židikuose vyks sakralinio meno ir paveldo simpoziumą „Versmės“

Mažeikių rajono savivaldybė, drauge su partneriais, jau trečius metus organizuoja profesionalių menininkų, restauratorių ir paveldo apsaugos specialistų sambūrius: plenerą-kūrybines dirbtuves „Odė bažnyčiai“ Sedoje (2019 m.), sakralinio meno ir paveldo simpoziumą „Versmės“ Žemalėje (2020 m.), o šių metų liepos 19-25 dienomis „Versmės“ vyks Židikuose – miestelyje, kuriame itin gausu kultūros vertybių ir kuriame iki šiol jaučiama rašytojos, labdarės, uolios katalikės Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos dvasia.

Brandos egzaminai vertinti ir šimtu balų

Liepos 15 d. paskelbti valstybinių lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos, chemijos ir informacinių technologijų brandos egzaminų rezultatai – mažeikiškiai įvertinti 8 šimtukais. 

Valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą aukščiausiu įvertinimu išlaikė Merkelio Račkausko gimnazijos abiturientė Ditė Petraitytė (mokytoja – Laima Skabickienė) ir Gabijos gimnazijos abiturientė Gustė Momgaudytė (mokytoja – K. Kleinauskaitė). 

„Orlen Lietuva“ skyrė paramą Pikelių bažnyčiai ir Mažeikių r. savivaldybei

 

Liepos 14-ąją AB „ORLEN Lietuva“ generalinis direktorius Michal Rudnickis, valdybos narys Marek Pavel Golębiewskis pasirašė paramos sutartį su Pikelių Švč. Trejybės parapijos klebonu kun. Gintaru Lengvinu. Minėta sutartimi bendrovė įsipareigojo suteikti 25 tūkst. Eur dydžio paramą Pikelių Švč. Trejybės bažnyčios stogo tvarkybos ir remonto darbams.

Mažeikiuose įvyko žemaičių tautos vienybės minėjimas

Antradienio vakarą Mažeikiuose buvo paminėta žemaičių tautos vienybės ir Durbės mūšio diena. Vakaro pradžia įvyko prekybos centro „Eifelis“ automobilių stovėjimo aikštelėje. Nuo ten pajudėjo motociklų, automobilių ir net keturračių kolona link Mažeikių senamiesčio parko.

Savaitgalis Mažeikių rajone džiugino renginiais

Liepos 10-oji Mažeikių rajone pasižymėjo renginių gausa. Kaimų, miestelių šventės sutraukia ne tik vietinius, bet ir miestiečius. Būtent šiose šventėse visiems suteikta galimybė nemokamai dalyvauti įvairių atlikėjų koncertuose. Gyventojams buvo didelis pasirinkimas, kurioje šventėje dalyvauti – Leckavoje Jokūbinėse, Auksodėje „Drauge su gėlėta vasara“, Pikelių miestelio šventėje ar Balėnuose „Ir pražyda žale lėipa“. Laižuvos seniūnijos keliukais skuodė Lietuvos autoralio čempionato II etapo „ORLEN Lietuva Rally 2021“ varžybų ekipažai.

Leckavoje atgaivintos Jokūbinių tradicijos

Šeštadienį vakare Leckavos Dainų Slėnyje įvyko tradicinis Jokūbinių jomarkas. Visą vakarą žmones linksmino įvairūs atlikėjai, netrūko pramogų bei vaišių. Vakaro pradžioje dangus padovanojo smarkią liūtį, tačiau šventės dalyvių tai neišgąsdino. Vakarą vainikavo Jokūbinių laužas.

Palnosų bibliotekoje vyko teminis vakaras „Gyvenimas vaizduos pasikartos ...“

Po gan ilgo laiko palnosiškiai vėl turėjo progos susiburti. Nemažas būrys liepos 6 d. sutartinai giedojo Lietuvos himną. O štai liepos 8 d. aktyviausi rinkosi į biblioteką, kur vyko  teminis vakaras, skirtas Vytauto  Mačernio  100 - osioms  gimimo metinėms paminėti „Gyvenimas vaizduos pasikartos ...“

Pedagoginei psichologinei tarnybai vadovaus L. Antanavičienė

Liepos 8 d. įvyko konkursas Mažeikių rajono pedagoginės psichologinės tarnybos direktoriaus pareigoms eiti. Konkursą laimėjo Lina Antanavičienė, kuri įstaigai vadovauti pradės gavus Specialiųjų tyrimų tarnybos informaciją dėl nepriekaištingos laimėtojos reputacijos.

Buknaičiams – 360 metų

Buknaičiai – kaimas  Latvijos pasienyje, su centre esančia nauja gyvenviete. Kitos sodybos išsiskaidžiusios tarp Vaidmino ir Vadaksties.  Pirmą kartą Buknaičių kaimas (siolo Buknaycie) paminėtas Viekšnių seniūnijos inventoriuje 1661 m. Inventoriuje nurodoma, kad kaime buvo 4 dūmai – taip buvo vadinami kiemai. Vėliau kaimas plėtėsi, suklestėjo.

Tarp laureatų – ir mažeikiškės

Liepos 2–4 d.  Juodkrantėje 9-ąjį kartą vyko tarptautinis vaikų ir jaunimo festivalis-konkursas „Baltic voice 2021“, kuriame laurus skynė ir Mažeikių jaunosios dainininkės. 

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode