naujajaKaralienė Elizabeth II (Elzbieta II) antradienį paprašė Liz Truss (Liz Tras), kuri yra didžiausios parlamento partijos lyderė, suformuoti Jungtinės Karalystės vyriausybę, tad ji oficialiai tapo naująja šalies premjere.

Britų transliuotojas BBC ir „Sky News“ savo interneto svetainėse pasidalijo karališkųjų rūmų nuotrauka, kurioje matyti, kaip L. Truss spaudžia ranką monarchei.

„Šiandien karalienė priėmė gerbiamą parlamento narę Elizabeth Truss ir paprašė jos suformuoti naują administraciją“, – sakoma Bakingamo rūmų pranešime.

Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) anksčiau antradienį oficialiai įteikė atsistatydinimo pareiškimą karalienei.

Britų transliuotojas BBC citavo Bakingamo rūmų pranešimą, kuriame teigiama, kad 96 metų monarchė „maloniai sutiko priimti“ jo atsistatydinimą iš premjero posto.

Elizabeth II B. Johnsoną ir L. Truss priėmė savo rezidencijoje Balmorale Škotijos aukštikalnėse. Paprastai valdžios perdavimas vyksta greitai – darbą baigiantis ir pradedantis premjerai vyksta į Bakingamo rūmus Londono centre.

Tačiau šįkart tiek B. Johnsono, tiek L. Truss laukė 1 600 kilometrų kelionė pirmyn ir atgal į Škotiją.

Karalienė nusprendė negrįžti iš savo kasmetinių vasaros atostogų į trumpą iškilmingą audienciją Londone dėl sveikatos problemų, dėl kurių sutriko jos gebėjimas vaikščioti ir stovėti.

Po susitikimo su karaliene L. Truss grįžta į Londoną.

B. Johnsonas, kurio reikšmingoje kadencijoje dominavo „Brexitas“ ir COVID-19, bet kuris buvo priverstas pasitraukti praradęs dešimčių ministrų paramą, antradienio rytą atsisveikino su Dauningo gatve.

Stovėdamas prie 10 numeriu pažymėto Dauningo gatvės namo, B. Johnsonas sakė, kad jo politika suteikė šaliai ekonominės stiprybės padėti žmonėms įveikti energetikos krizę. Baigęs šią mintį B. Johnsonas perėjo prie jam būdingos juokdariškos kalbėjimo manieros.    

„Esu tarsi viena iš tų raketų nešėjų, kuri atliko savo funkciją“, – sakė B. Johnsonas prieš sėsdamas į automobilį ir paskutinį kartą išvažiuodamas pro Dauningo gatvės vartus kaip ministras pirmininkas.

„Dabar švelniai sugrįšiu į atmosferą ir nepastebimai nusileisiu kokiame nors atokiame ir menkai žinomame Ramiojo vandenyno kampelyje“, – sakė jis. 

Žada imtis drąsių veiksmų

47 metų L. Truss pirmadienį buvo paskelbta įtempto Konservatorių partijos narių balsavimo nugalėtoja. Kova dėl partijos ir vyriausybės lyderio posto prasidėjo liepą, kai B. Johnsonas paskelbė pasitraukiantis po daugybės skandalų ir atsistatydinimų iš jo kabineto.

Pirmadienį kreipdamasi į Konservatorių partijos narius L. Truss pažadėjo imtis „drąsių“ veiksmų ekonomikos, energetikos ir perkrautos sveikatos apsaugos sistemos problemoms spręsti, tačiau pateikė nedaug konkrečių savo politikos gairių. Sekmadienį ji pažadėjo per savaitę pristatyti savo planus, kaip bus kovojama su pragyvenimo išlaidų krize.

Bronwen Maddox (Bronven Medoks) iš Londone įsikūrusio strateginių studijų centro „Chatham House“ sakė, kad L. Truss turės pasakyti „daug daugiau“, kad pasiektų platesnį rinkėjų ratą.

„Šiuo metu visa sukasi aplink pragyvenimo išlaidas, – sakė B. Maddox. – Ir jei ji, kalbant jos žodžiais, drąsiai spręs šią problemą, tuomet nuotaikos gali tapti daug pozityvesnės.“

Daugelis žmonių Britanijoje vis dar aiškinasi, kas yra toji moteris, kuri netrukus taps jų lydere.

Kitaip nei B. Johnsonas, kuris tapo žiniasklaidos įžymybe gerokai anksčiau, nei buvo paskirtas ministru pirmininku, L. Truss tyliai kopė karjeros laiptais torių partijoje. Vos prieš metus ji buvo paskirta užsienio reikalų sekretore – į vieną svarbiausių postų ministrų kabinete. 

Antradienį visas dėmesys bus sutelktas į jos grįžimą į Britanijos sostinę ir pirmąją kalbą, kurią, kaip tikimasi, ji pasakys popietę prie 10 numeriu pažymėto Dauningo gatvės namo, jei tik leis oro sąlygos.

Darbų sąrašas

Paskyrimai turi būti baigti prieš trečiadienį numatytą pirmąjį L. Truss vyriausybės posėdį ir jos pasirodymą parlamente, kur naujoji premjerė atsakys į įstatymų leidėjų klausimus.

Manoma, kad verslo, energetikos ir pramonės strategijos valstybės sekretorius Kwasi Kwartengas (Kvazis Kvartengas) taps finansų ministru, generalinė prokurorė Suella Braverman (Sjula Breiverman) bus paskirta vidaus reikalų seketore, o Jamesas Cleverly (Džeimsas Kleverlis) – užsienio reikalų sekretoriumi.

Jei šios prognozės pasitvirtins, pirmą kartą istorijoje keturis pagrindinius ministrų postus JK vyriausybėje užims nebaltaodžiai asmenys.

L. Truss laukia nelengvas darbų sąrašas, Jungtinei Karalystei grumiantis su rimčiausia ekonomikos krize per kelis pastaruosius dešimtmečius.

Infliacija šiuo metu siekia 10,1 proc. ir yra didžiausia per 40 metų. Prognozuojama, kad žiemą situacija toliau blogės ir prasidės recesija.

Namų ūkių sąskaitos už dujas ir elektrą nuo spalio didės 80 proc., o įmonės įspėja, kad gali bankrutuoti, neatlaikiusios dar didesnio kainų šuolio.

L. Truss, vadinanti save laisvosios rinkos liberale, žadėjo mažinti mokesčius, kad paskatintų ekonomikos augimą, nors netyla perspėjimai, jog didesnis skolinimasis gali pabloginti infliaciją.

L. Truss pozicija skiriasi nuo atsargesnio Rishi Sunako (Rišio Sunako), kurį ji nugalėjo kovoje dėl torių lyderio posto, požiūrio, ir tai dar padidino skilimą Konservatorių partijoje, supurtytoje B. Johnsono pasitraukimo.

Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad nemaža dalis JK visuomenės netiki L. Truss gebėjimu įveikti pragyvenimo išlaidų krizę.

Nauja sociologinių tyrimų agentūros „YouGov“ atlikta apklausa parodė, kad tik tik 14 proc. respondentų mano, jog L. Truss dirbs geriau nei B. Johnsonas.

58 metų B. Johnsonas išlieka populiarus tarp eilinių torių kaip charizmatiškas rinkimų nugalėtojas, išvedęs šalį iš Europos Sąjungos.

Nepaisant nuolatinių kaltinimų korupcija ir bičiulių protegavimu jo vadovavimo laikotarpiu bei precedento neturinčios policijos baudos už tai, kad pažeidė savo paties nustatytas COVID-19 karantino taisykles, kalbama, kad B. Johnsonas labai išgyvena dėl to, kad turi pasitraukti.

Spėliojama, kad jis galbūt lauks progos sugrįžti, ypač jei L. Truss sunkiai seksis grumtis su šalį kamuojančiomis problemomis.

Tačiau pirmadienį B. Johnsonas išreiškė tvirtą paramą savo įpėdinei ir partijos kolegoms sakė: „Dabar laikas visiems konservatoriams 100 proc. ją palaikyti.“

Pirmadienį savo kalboje L. Truss paneigė bet kokias kalbas apie politiškai pavojingus pirmalaikius rinkimus jos naujam mandatui patvirtinti ir pažadėjo „pasiekti didelę Konservatorių partijos pergalę 2024 metais“.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė

BNS nuotrauka

Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode