Festivalis
Niujorke konfeti žiro ant kovos su koronavirusu priešakinėse gretose dirbančių medikų, stovėjusių atokiai vienas nuo kito Taimso aikštėje, o fejerverkai šaudė baugiai nuščiuvusiose įžymiose vietose, pradedant Sidnėjaus Įlankos tiltu Australijoje, baigiant Kopakabanos paplūdimiu Brazilijoje, pasauliui sutinkant Naujuosius metus per mažesnio masto iškilmes ir atsisveikinant su pandemijos aptemdytais 2020-aisiais.

Po sunkių metų, per kuriuos nuo COVID-19 mirė mažiausiai 1,8 mln. žmonių, nauja infekcijos banga privertė sugrąžinti karantino priemones ir pratęsti 2020-ųjų tradiciją visus įvykius stebėti nuo sofos.

Niujorko Taimso aikštėje, kuri sutinkant Naujuosius paprastai būna sausakimša, buvo tik grupė specialiai pakviestų kovos su pandemija darbuotojų, atskirtų užtvarais, kad būtų išlaikytas pakankamas atstumas. Kiti žmonės negalėjo patekti į aikštę, kai išmušus vidurnakčiui joje nusileido krištolinis rutulys. Be to, aikštėje buvo surengtas koncertas, kuriame dalyvavo tokios žvaigždės kaip Jennifer Lopez (Dženifer Lopes) ir Gloria Gaynor (Glorija Geinor).

„Manau, esu nusiteikusi viltingai. Negali būti daug blogiau negu praeitais metais“, – naujienų agentūrai AFP sakė savo namuose Brukline pasilikusi 31-erių aktorė ir auklė Jordan Mann (Džordan Man).

„Tiesiog iš tiesų tikiuosi, kad ateinančiais metais mūsų šalies lyderiai bus kur kas išmintingesni ir kad jie iš tikrųjų sugebės mus išgelbėti“, – pridūrė moteris, naujametinę naktį praleidusi kartu su savo buto draugais, valgydami iš indiško restoranėlio užsakytą maistą.

Išrinktasis prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas), vadovavimą perimsiantis sausio 20-ąją, pasiuntė teigiamo tono žinią Jungtinėms Valstijoms – labiausiai koronavirusinės infekcijos COVID-19 pandemijos nuniokotai šaliai, kurioje bendras patvirtintų užsikrėtimo atvejų skaičius artėja prie 20 mln., o mirčių – prie 346 000.

„Amerikos galimybes vertinu optimistiškiau negu kada nors anksčiau“, – jis sakė televizijos ABC naujametinei laidai.

„Amerika gali padaryti bet ką, ir esu visiškai tikras, kad atsitiesime – ir atsitiesime dar stipresni nei buvom anksčiau“, – pridūrė jis.

Brazilijoje, kuri yra antra pasaulyje pagal COVID-19 aukų skaičių ir kur užsikrėtę koronavirusu mirė 195 tūkst. žmonių – Rio de Žaneire švenčiančių žmonių minios nebuvo įleidžiamos į Kopakabanos paplūdimį, kur paprastai vyksta didžiausios linksmybės.

Tačiau žmonės leido daugybę fejerverkų miesto gatvėse, o jų tratėjimas persipynė su puodų žvanginimu, kritikams protestuojant prieš kraštutinių pažiūrų prezidentą Jairą Bolsonaro (Žairą Bolsonaru), pramintą „Atogrąžų Trumpu (Trampu)".

Pastarosiomis dienomis socialinėje žiniasklaidoje pasirodė daug vaizdų, kaip žmonės be kaukių linksminasi mieste, o televizijos net tiesiogiai transliavo, kaip policija uždaro lankytojų pilnus barus.

„Pandemijos pikas buvo nuo gegužės iki liepos, kuomet nebuvo didelio judėjimo, o mes labiau rūpinomės savimi. Dabar yra daug [ligos] atvejų, o žmonės elgiasi taip, tarsi pandemijos nebūtų“, – sakė San Paulo universiteto mikrobiologas Luizas Gustavo de Almeida (Luišas Gustavu de Almeida).

Pirmosios 2021-ųjų akimirkos

Nekantriai laukiami 2021-ieji pirmiausia – ketvirtadienį 10 val. Grinvičo (12 val. Lietuvos) laiku – pasiekė Ramiojo vandenyno salų valstybes Kiribatį ir Samoa, o po 26 valandų naujus metus paskutinės pradės Haulando sala ir Beikerio sala, kurios abi yra negyvenamos.

Naujoji Zelandija tapo viena iš nedaugelio vietų, kur gyventojai Naujuosius galėjo sutikti ne stebėdami vaizdą ekranuose, mat šalyje viruso nebeaptinkama.

Oklando uosto krantinėje susirinkę tūkstančiai žmonių, kurių dauguma nedėvėjo kaukių, džiaugsmingai skaičiavo paskutines 2020-ųjų sekundes ir stebėjo, kaip 13 val. Lietuvos laiku nuo televizijos bokšto pasipylė fejerverkų salvės. Keli miestai irgi surengė fejerverkus, kurių metu metu galiojo nedideli suvaržymai.

Didžiausiame Australijos mieste Sidnėjuje fejerverkai apšvietė blizgantį uostą 15 val. Lietuvos laiku, tačiau renginį gyvai stebėjo tik nedaugelis žmonių.

Planų leisti minioms stebėti fejerverką buvo atsisakyta išaiškinus naują COVID-19 židinį, su kuriuo siejama apie 150 užsikrėtimo atvejų. Dėl šio židinio taip pat buvo griežtai apribotos kelionės į Sidnėjų ir iš jo.

„Manau, kad visi laukia 2021-ųjų kaip naujos pradžios“, – Sidnėjaus operos teatre įsikūrusiame bare naujienų agentūrai AFP sakė Karen Roberts, viena iš nedaugelio, kam pasisiekė būti praleistiems per rajoną supančius kontrolės punktus.

Nors Honkonge taip pat galioja suvaržymai, dalis gyventojų Naujuosius metus sutiko susirinkę Viktorijos uosto įlankos krantinėse ir darydamiesi asmenukes.

Tokijuje, kur Naujieji metai buvo sutikti 17 val. Lietuvos laiku, svarstoma paskelbti nepaprastąją padėtį, per ankstesnę parą mieste nustačius rekordiškai daug naujų užsikrėtimo atvejų – 1 300, kaukes dėvintys žmonės laukė eilėse prie šventyklų, kad galėtų pasimelsti.

Kinijos mieste Uhane, kur prasidėjo pirmasis koronaviruso protrūkis, švęsti susirinko tūkstančiai žmonių.

Be didelių sambūrių

Kitur nuotaika buvo labiau prislėgta.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas savo naujametinėje kalboje pripažino, kad šalį yra apėmusi antroji COVID-19 pandemijos banga.

„Kova su ja nesiliauja nė minutei“, – kalbėjo jis.

Italijoje, kur šokiruojantys improvizuotų lavoninių ir išsekusių medikų vaizdai privertė pasaulį suvokti krizės rimtumą, įvestas karantinas iki sausio 7 dienos, galioja komendanto valanda nuo 22 valandos.

Nuo Prancūzijos iki Latvijos ir Brazilijos policija ir, kai kuriais atvejais, kariuomenė turi užtikrinti naktinės komendanto valandos ar didelių susibūrimų draudimo laikymąsi.

Paryžiuje ir Atėnuose vyko renginiai, per kuriuos buvo laikomasi socialinio atstumo, įskaitant virtualų koncertą ir šviesų šou ant Dievo Motinos katedros Prancūzijos sostinėje ir fejerverkus virš Akropolio.

Londone kelios dešimtys šventiškai nusiteikusių žmonių buvo susirinkę Parlamento aikštėje išgirsti, kaip Didžiojo Beno varpo dūžiai suskamba 23  val. vietos (penktadienį 1 val. Lietuvos laiku). Tą akimirką baigėsi pereinamasis laikotarpis po „Brexit“, ir Jungtinė Karalystė realiai nutraukė beveik pusę šimtmečio trukusią neramią partnerystę su Europa.

Vis dėlto policija paliepė susirinkusiems dar prieš vidurnaktį grįžti namo.

„Vėpliai“

Dubajuje, nepaisant daugybės naujų užsikrėtimo atvejų, tūkstančiai žmonių susirinko  stebėti fejerverko ir lazerių šou prie aukščiausio pasaulio dangoraižio „Burj Khalifa“. Visi dalyvavę renginyje – viešose vietose, viešbučiuose ar restoranuose – žmonės turėjo dėvėti kaukes ir užsiregistruoti QR kodais.

Po milžiniško rugpjūčio 4-osios sprogimo uoste dar neatsigavusiame Beirute pareigūnai taip pat netaikė griežtų suvaržymų. Naktinės komendanto valandos pradžia nukelta į 3 val., barai, restoranai ir naktiniai klubai vėl buvo atidaryti ir kvietė dalyvauti didelėse Naujųjų metų sutikimo šventėse.

Sibiro Baikalo ežero pakrantėje, kur temperatūra nukrito iki -35 laipsnių Celsijaus, keliolika rusų Naujųjų metų išvakarėse išlindo atsigaivinę iš ledinio vandens.

Šie plaukikai, Rusijoje vadinami „vėpliais“, dėvėdami maudymosi kostiumėlius ir šventinius kostiumus, kelis kilometrus bėgo apsnigtu mišku, o paskui pasinėrė į pasaulio didžiausią gėlavandenį ežerą.

„Labai gaivu. Šiek tiek degina!“ – išlipęs iš vandens AFP sakė Andrejus Bugajus.

Kita dalyvė, Ksenija Novoselceva, plačiai besišypsodama pridūrė: „Tai leidžia pasijusti 10 metų jaunesnei.“

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį sveikindama šalies gyventojus su Naujaisiais metais įspėjo, kad „istorinė“ koronaviruso krizė tęsis ir 2021-aisiais, nors vakcinos suteikia tam tikrų vilčių. Tuo metu prie Brandenburgo vartų Berlyne policija susirėmė su švęsti nepaisant draudimų atėjusiais žmonėmis.

REUTERS-Scanpix  nuotrauka

Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode